Buzdolabı motoru tamir fiyatı

 

buzdolabı motor tamiri
buzdolabı motor kompresör tamir fiyatı

Buzdolabı servisi hizmetlerinin veri istatistikleri buzdolabı ve soğutucuların en çok(kompresör) kısımlarının arıza yaptığı bilgisini bizlere verir. Peki, Buzdolabı motoru (kompresör) nasıl çalışır?  Kompresör, soğutucu akışkanın soğutma sistemi içerisinde dolaşımını sağlayan bir pompadır. aynen bir emme basma tulumbaya benzer. Piston aşağıya inerken sıvı giriş borusundan emilir. Piston yukarı çıkarken ise sıvı çıkış borusundan gönderilir.

kompresör uzun ömürlü olması ve günün 24 saati çalışarak en iyi verimi vermesi istense de bu her zaman mümkün olamamaktadır. İşte verimini düşüren ve arızalanmasına sebep olan bazı sebepler; kompresör yağının yeterli olmaması veya fazla yağ basılması, gevşek pistonlar, aşınmış yataklar, kayışlı yataklarda kayışın yerinden kayması, kompresör motor işleminin yanlış yada eksik yapılmış olması olarak sıralayabiliriz. Görüldüğü gibi (kompresör) arızalanması veya veriminin düşmesindeki etkenlerin başında, düzenli ve profesyonel buzdolabı tamiri işlemlerinin yapılmaması gelmektedir.

Motor Kompresör Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğutma tesisat sistemlerinde en çok arıza yapan malzemenin kompresör olduğunu belirtmiştik. Normal çalışma şartları altında,  aşınıp yıpranması, eğer kullanılan yağ kaliteli ise, zamanında yağ kontrolü ve değişimi yapılmışsa çok uzun zaman sürecektir.  arızalanarak kullanım dışı kalmasını engellemek için ise soğutma tesisatının  servis işlemlerinin zamanında, düzenli ve nitelikli bir şekilde, ehil eller vasıtası ile yapılması gerekir.

 • kompresör yağ seviyesi kontrolü yapılarak yağ seviyesi düşükse, düşme sebebi bulunduktan sonra yağ ilavesi yapılmalıdır.

 • Yağın renk kontrolünde eğer yağ koyulaşmış ve siyah olmuşsa, karterdeki yağ tamamen boşaltılarak yenilenmesi sağlanmalıdır.

 • Açık tip kompresörlerde kompresör durdurulup şaftta yağ sızıntısı olup olmadığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli, aşırı yağ sızıntısı varsa detektörler ile kaçak ko

 • ntrolü yapılmalı ve kaçak giderilmelidir.
 • Sistemin genel çalışması kontrol edilip (ses, titreşim, soğutma, sıcaklık ve basınç durumları) anormal bir durum var ise müdahale edilmelidir.

 • Sistemdeki basıncın limitlerden yüksek olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

 • Eğer basınç limitlerin üzerinde ise sistemde hava ve farklı y

   

  Haftalık bakım işlemine ilaveten bütün motor ve vantilatör yatak yağları kontrol edilmelidir.

 • oğuşmayan gazların olması muhtemel olduğundan, bu gazlar dışarı atılmalıdır.
 • Kayışların gergin olup olmadığı, kasnak ve kamaların mile sıkılığı kontrol edilmeli, kayışların gevşediği görülmüş ise iyice sıkılaştırılarak, doğrultusunun düzgünlüğü sağlanmalıdır.

 • Yüksek basınç manometresinden çıkış basıncı ölçülmeli, basınç yüksekse sebebi araştırılıp giderilmelidir. İç ünite, dış ünite ve tüm hava filtreleri itina ile temizlenmeli, daha sonra sistemin gaz kaçağı kontrolü yapılarak, dijital termometre ile cihazın yeterli soğukluğa ulaşıp ulaşmadığı gözlenmelidir.

 • Kontrol sonrasında ihtiyaç duyulması halinde ilave gaz basılmalıdır. Fanların ve kompresörün normal değerler içerisinde olduğu görüldükten sonra garantili, sağlam ve kaliteli bakım onarım tamirat işlemi tamamlanmış olarak ürün, müşteriye teslim edilmelidir.

  buzdolabı tamir fiyatı
  buzdolabı motor tamir fiyatı

   

   

 

 

 

 

Buzdolabı motoru tamir fiyatı

Eğer ev tipi buzdolabınızın motorunu değiştirmek için fiyat arıyorsanız, servisimizdeki fiyatlar aşağıdaki gibidir.

 • 1/4 170 kalori R134 A Motor Değişim Fiyatı 550 tl ile 750 tl.
 • 1/4 170 kalori R 600 A Motor değişim Fiyatı 550 tl ile 750 tl 
 • servisimizde değişimi yapılan motora 1 yıl garanti verilmektedir.