Buzdolabı motoru tamir fiyatı

buzdolabı motor tamiri
buzdolabı motor kompresör tamir fiyatı

Buzdolabı servisi hizmetlerinin veri istatistikleri buzdolabı ve soğutucuların en çok(kompresör) kısımlarının arıza yaptığı bilgisini bizlere verir. Peki, Buzdolabı motoru (kompresör) nasıl çalışır? Kompresör, soğutucu akışkanın soğutma sistemi içerisinde dolaşımını sağlayan bir pompadır. aynen bir emme basma tulumbaya benzer. Piston aşağıya inerken sıvı giriş borusundan emilir. Piston yukarı çıkarken ise sıvı çıkış borusundan gönderilir.

kompresör uzun ömürlü olması ve günün 24 saati çalışarak en iyi verimi vermesi istense de bu her zaman mümkün olamamaktadır. İşte verimini düşüren ve arızalanmasına sebep olan bazı sebepler; kompresör yağının yeterli olmaması veya fazla yağ basılması, gevşek pistonlar, aşınmış yataklar, kayışlı yataklarda kayışın yerinden kayması, kompresör motor işleminin yanlış yada eksik yapılmış olması olarak sıralayabiliriz. Görüldüğü gibi (kompresör) arızalanması veya veriminin düşmesindeki etkenlerin başında, düzenli ve profesyonel buzdolabı tamiri işlemlerinin yapılmaması gelmektedir.

Motor Kompresör Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Soğutma tesisat sistemlerinde en çok arıza yapan malzemenin kompresör olduğunu belirtmiştik. Normal çalışma şartları altında, aşınıp yıpranması, eğer kullanılan yağ kaliteli ise, zamanında yağ kontrolü ve değişimi yapılmışsa çok uzun zaman sürecektir. arızalanarak kullanım dışı kalmasını engellemek için ise soğutma tesisatının servis işlemlerinin zamanında, düzenli ve nitelikli bir şekilde, ehil eller vasıtası ile yapılması gerekir.

kompresör yağ seviyesi kontrolü yapılarak yağ seviyesi düşükse, düşme sebebi bulunduktan sonra yağ ilavesi yapılmalıdır.

Yağın renk kontrolünde eğer yağ koyulaşmış ve siyah olmuşsa, karterdeki yağ tamamen boşaltılarak yenilenmesi sağlanmalıdır.

 

Açık tip kompresörlerde kompresör durdurulup şaftta yağ sızıntısı olup olmadığı dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli, aşırı yağ sızıntısı varsa detektörler ile kaçak kantrolü yapılmalı ve kaçak giderilmelidir.

Sistemin genel çalışması kontrol edilip (ses, titreşim, soğutma, sıcaklık ve basınç durumları) anormal bir durum var ise müdahale edilmelidir.

Sistemdeki basıncın limitlerden yüksek olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

Haftalık bakım işlemine ilaveten bütün motor ve vantilatör yatak yağları kontrol edilmelidir.

Yoğuşmayan gazların olması muhtemel olduğundan, bu gazlar dışarı atılmalıdır.

Kayışların gergin olup olmadığı, kasnak ve kamaların mile sıkılığı kontrol edilmeli, kayışların gevşediği görülmüş ise iyice sıkılaştırılarak, doğrultusunun düzgünlüğü sağlanmalıdır.

Yüksek basınç manometresinden çıkış basıncı ölçülmeli, basınç yüksekse sebebi araştırılıp giderilmelidir. İç ünite, dış ünite ve tüm hava filtreleri itina ile temizlenmeli, daha sonra sistemin gaz kaçağı kontrolü yapılarak, dijital termometre ile cihazın yeterli soğukluğa ulaşıp ulaşmadığı gözlenmelidir.

Kontrol sonrasında ihtiyaç duyulması halinde ilave gaz basılmalıdır. Fanların ve kompresörün normal değerler içerisinde olduğu görüldükten sonra garantili, sağlam ve kaliteli bakım onarım tamirat işlemi tamamlanmış olarak ürün, müşteriye teslim edilmelidir.

buzdolabı tamir fiyatı
buzdolabı motor tamir fiyatı

Buzdolabı motoru tamir fiyatı

Eğer ev tipi buzdolabınızın motorunu değiştirmek için fiyat arıyorsanız, servisimizde fiyat bilgisi almak için 05469591616 telefon numarasını araya bilirsiniz.

  • servisimizde değişimi yapılan motora 1 yıl garanti verilmektedir.

Arçelik Beyaz Eşya Servisi   AEG Beyaz Eşya Servisi  Altus Beyaz Eşya Servisi               

Ariston Beyaz Eşya Servisi  AUER Beyaz Eşya Servisi  Beko Beyaz Eşya Servisi             

Bosch Beyaz Eşya Servisi   Electrolux Beyaz Eşya Servisi                                                   

Hotpoint Ariston Beyaz Eşya Servisi  İndesit Beyaz Eşya Servisi                                           

LG Beyaz Eşya Servisi   Profilo Beyaz Eşya Servisi Siemens Beyaz Eşya Servisi             

Regal Beyaz Eşya Servisi Samsung Beyaz Eşya Servisi  Vestel Beyaz Eşya Servisi           

Uğur Beyaz Eşya Servisi